Povaha

Bílý ovčák splnil, co se povahy týče, veškeré moje představy o ideálním psu. Pokud potřebujete "partáka" do nepohody, kterého můžete vzít všude sebou a nikde neudělá ostudu, je bílý ovčák tím pravým. Samozřejmě při správné výchově.

Bílý švýcarský ovčák je velmi všestranným plemenem, jsou temperamentní, milují pohyb, ale když je potřeba vydrží v klidu čekat až si páneček bude zase moct hrát a nebo vyrazit na procházku. Při správném přístupu u prvního kontaktu s vodou se velice rádi ve volné přírodě koupou a v zimě vezmou za vděk alespoň vodou zmrzlou, tedy sněhem, ve kterém se taky parádně vydovádí.
Nejsou dominantní, takže se Vám nestane, že by se BŠO snažil o vůdcovství ve Vaší rodině. Bez problémů se podřídí i dětem, které nade vše milují.
Bílý švýcarský ovčák je velice jemný a citlivý pes a má velmi nízký práh bolestivosti, jakákoliv bolest je u nich prožívána více než u jiných plemen. Z čehož vyplývá, že při výchově a výcviku se musí postupovat daleko citlivěji než u jeho předků německých ovčáků. Zpravidla stačí jako trest zvýšení hlasu, případně chycení za čumák jakožto projev dominance pánečka. Psychicky bílý švýcarský ovčák dospívá vcelku pozdě. Až mezi 2. a 3. rokem života a podle toho se s ním musí zacházet.
Od přírody má plemeno ve vínku lehkou nedůvěřivost ke všemu cizímu, takže je velice důležitá ranná socializace. Štěňátko se musí odmalička brát mezi lidi, do dopravních prostředků, rušných ulic a co nejvíce provázet svého pánečka nejrůznějším prostředím. Z čehož vyplývá, že plemeno není vhodné pro lidi, kteří potřebují psa pouze a jenom na hlídání, aby pes prožil celý život zavřený na dvorku nebo v kotci. Přestože při správné výchově a socializaci jsou to výborní hlídači.
Rozhodně nepatří do ruky lidem netrpělivým, vznětlivým a agresivním a lidem, kteří na psa nemají čas.
Námaha vložená do soužití s rozpustilým psím puberťákem se Vám velmi zúročí a vyroste Vám doma hrdý, sebevědomý pes, který nade vše miluje svoji rodinu, skvěle vychází i s dalšími zvířecími členy rodiny, vyniká vysoce vyvinutou inteligencí, vynikající pamětí a velmi lehce se učí. Plemeno je vhodné pro nejrůznější psí sporty stejně jako pro klasickou sportovní kynologii.